Sauna wyposażenie czyli z czego składa się pomieszczenie sauny

W przypadku Finów odpowiedź jest łatwa: jest to mała drewniana chata z wysokim łóżkiem z desek i piecem, a wszystko to położone blisko jeziora lub zatoki morskiej. Gorące powietrze wewnątrz chaty umożliwia ogrzanie się, natomiast oziębienie ciała uzyskuje się na zimnym, świeżym powietrzu (przez płuca) i w zimnej wodzie.

Piece wiejskie są zwykle opalane drewnem, a dym wychodzi albo przez komin, albo rozchodzi się swobodnie po pomieszczeniu znajdując sobie wyjście przez szpary w ścianach lub przez otwarte drzwi (sauny dymne).

Na ogół, drewniane chaty są budowane z bali o grubości 15 do 20 cm; jeżeli jest ona zbudowana z desek, to pokrywa się je cienką warstwą izolacyjną. Dawniej, chata do kąpieli składała się tylko z jednego pomieszczenia z gorącym powietrzem, ale obecnie najczęściej jest jeszcze oddzielne pomieszczenie do mycia oraz kabina do rozbierania się i odpoczynku po kąpieli. Nadal preferuje się ochładzanie ciała na zewnątrz chaty, gdzie ludzie siedzą na ławkach umieszczonych na świeżym powietrzu przed sauną, zanurzają się w wodzie jeziora lub morza albo też nacierają się śniegiem.

Sauna wyposażenie składa się z kilku pomieszczeń i tarasu (balkonu, części ogrodu lub podwórza) na otwartym powietrzu. Oprócz gorącego pomieszczenia, pokoju do pocenia się, potrzebne jest także pomieszczenie do rozbierania się i pomieszczenie z wodą. W saunach dla małych rodzin, pokój wyposażony jest w prysznic z ciepłą wodą do mycia się oraz urządzenia do zimnej wody (gumowy wąż i prysznice). W saunach rodzinnych baseny do zanurzania się są raczej rzadkością, ale zwykle są one wyposażone w płytkie (10 cm wody) brodziki do ogrzewania stóp, w ilości wystarczającej dla wszystkich korzystających z sauny. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, możliwy jest także odpoczynek na siedząco w czasie fazy ochładzania.

W saunach publicznych miejsca do wstępnego umycia się oraz do ochładzania się są oddzielone, a natryski z ciepłą wodą są umieszczone w specjalnym pomieszczeniu do wstępnego mycia, (w którym jest zawsze bardzo ciepło i jest ono starannie wentylowane). Uzupełnia je pokój do wypoczynku i zwykle także pokój do masażu. Diagram organizacyjny (rys. 1) pokazuje proporcje wielkości i rozmieszczenie pokoi. ˇ Hol wejściowy: kasa i biuro, bar ˇ Pokoje przygotowawcze: rozbieralnia, toaleta, mycie wstępne ˇ Część funkcjonalna sauny: pomieszczenia do ochładzania się (z zimną wodą), pokój do masażu, pokój do odpoczynku, sauna, pomieszczenie do kąpieli na otwartym powietrzu.Grota solna.

Wiele już zainstalowanych większych saun publicznych posiada dwa oddzielne oddziały: dla wspólnej kąpieli kobiet lub mężczyzn i wspólny dla par. W przypadku, gdy jest tylko jeden oddział, wyznacza się godziny kąpieli, oddzielnie dla pań i dla panów, jak i dla par mieszanych.

Dobrze zorganizowana sauna „mieszana”, która odpowiada także wymaganiom estetycznym, posiada oddzielne pomieszczenia do rozbierania się, mycia, oraz oddzielne toalety, natomiast inne urządzenia funkcyjne są wykorzystywane łącznie.