Sauna dzieci – od jakiego wieku można korzystać z sauny

Brak szkodliwego wpływu gorącej sauny na najmłodsze dzieci udowodniono w dwóch fińskich badaniach naukowych, w których także noworodki i dzieci w wieku do

jednego roku życia, „kąpały się” przez 15 minut na ławce w saunie. Finowie żyjący na wsi już od wczesnego dzieciństwa nabierają praktycznego doświadczenia w korzystaniu z sauny. Haloterapia może być stosowana w pomieszczeniu wypoczynkowym przy saunie.
Od jakiego wieku dzieci mogą korzystać z sauny?

Na kąpiele w saunach publicznych zwykle pozwala się dzieciom od lat trzech, jeżeli mogą one kontrolować swoje przewody pokarmowe ( nie wypróżniają się w saunie) i jeżeli potrafią zrozumieć przekazywane im wyjaśnienia. Wprowadzenie w saunie godzin rodzinnego z niej korzystania było bardzo użyteczne i miało także wpływ na rozwój sauny domowej.Grota solna.

Obserwujemy, że dzieci lubią taką saunę, gdzie oprócz gorąca jest kąpiel na otwartym powietrzu, a także zabawy wodne. Dzieci są także entuzjastycznie nastawione do polewania z węża, prysznica oraz do zimnego basenu, gdzie ktoś musi je jednak obserwować, aby nie powstała hipotermia. Z drugiej strony regularne używanie basenu jest dobrym sposobem nauczenia dzieci korzystania z wody. Zgodnie z naszymi doświadczeniami, „dzieci sauny” szybciej uczą się pływać.

Gdy mówimy o typowych efektach sauny, które są szczególnie ważne dla dzieci, to zahartowanie i zwiększenie odporności przeciw infekcjom są na czele listy. Wiele dzieci jest szczególnie wrażliwych w tym względzie! W czasie pewnego okresu wzrostu niektóre dzieci mają zaburzoną regulację krążenia, która normalnie zanika przy regularnym korzystaniu z sauny. U osób dorosłych warunki życia, nadstymulacja przez muzykę, a może i przez telewizję, także nie mają oczywiście korzystnego wpływu na autonomiczny system nerwowy. Właściwe korzystanie z sauny prowadzi do poprawy nastroju (z trwałym pobudzeniem efektu tonizującego) i do łagodnego uaktywnienia systemu nerwowego. W końcu jest też i ten ważny aspekt, że sauna sprzyja oczyszczaniu i uczy dzieci higieny w sposób nie natrętny.