Reumatyzm sauna czy osoby chore mogą korzystać?

Wielu ludzi uskarża się na ból w czasie poruszania się, a także w czasie odpoczynku, który jest zlokalizowany w stawach, w kręgosłupie lub w mięśniach. Te dolegliwości są tradycyjnie nazywane reumatycznymi. W praktyce lekarza domowego, co trzeci lub, co czwarty pacjent cierpi na to schorzenie, więc wśród tych czterech milionów dorosłych korzystających z sauny będą też i tacy. Termin reumatyzm pochodzi od greckiego słowa „rheein”, ponieważ w wielu przypadkach różne stawy są atakowane na przemian.

Nowoczesne badania medyczne ujawniły, że dolegliwości te mogą być spowodowane przez różne choroby, a „reumatyzm” jest teraz uważany za ogólne określenie chorób o zupełnie różnej diagnozie. Komórki tkanki łącznej zawsze mają największy udział w przyczynach. Praktycznie są one obecne we wszystkich komórkach organizmu, w kościach, chrząstkach, ścięgnach, wiązadłach, mięśniach, a nawet w skórze. Obecnie widzimy różnice pomiędzy zapaleniem reumatycznym, zwyrodnieniem reumatycznym a objawami reumatyzmu niestawowego. Do pierwszego typu należy, oprócz artretyzmu, także choroba Bechterewa kręgosłupa. Do drugiego typu zalicza się stawowe oraz niestawowe typy reumatyzmu, włącznie z chorobami mięśni i ścięgien, tak jak i reumatyzm tkanki podskórnej. Haloterapia.

Jeżeli są powikłane zmiany należy zupełnie zaprzestać korzystania z sauny. Ponieważ chorzy są zwykle pod opieką lekarza, decyzja o tym, kiedy sauna może lub powinna być stosowana należy do lekarza.

Na szczęście tylko mały krąg pacjentów odczuwa takie zmiany. Większość pacjentów cierpi na przewlekłą formę choroby, z powikłaniami dotyczącymi nie tylko ukrwienia tkanek i napięcia mięśni, ale też wpływającą na autonomiczny układ nerwowy i na pewne gruczoły produkujące hormony. W tych przypadkach właściwie zastosowana sauna ma wpływ stymulujący i umiejscawiający. Próg bólu zwiększa się, mobilność jest ułatwiona i poprawiona. Wśród użytkowników sauny jest, zatem wiele osób, które korzystają z niej jako formy leczenia, ponieważ pomaga im dostarczając ulgi, szczególnie w cierpieniach reumatycznych. W wielu przypadkach nagłe wystąpienie bólu było związane ze zmianą pogody, ochłodzeniem. W czasie sauny organizm uczy się przeciwdziałać oddziaływaniu zimnego bodźca.