Sauna

Lud koczujący, Scytowie już 2500 lat temu budowali ziemianki, które służyły do kąpieli zbliżonych formą do sauny. Umieszczano tam paleniska służące do podgrzewania kamieni polewanych wodą. Przez tysiące lat różne formy sauny pojawiają się w wielu miejscach na ziemi, ale to Finowie i Szwedzi najbardziej upodobali sobie saunę jako formę kąpieli dla oczyszczenia ciała, a przy okazji okazało się że działanie silnymi bodźcami temperaturowymi wzmacnia organizm. Fińskie kobiety pomimo zaawansowanego wieku mogą pochwalić się jędrną skórą.

Sauna to trening układu immunologicznego, działanie profilaktyczne przed przeziębieniami w sezonie jesienno-zimowym. W połączeniu z haloterapia działa profilaktycznie.

Aby wykorzystać potencjał drzemiący w zabiegach saunowych należy zapoznać się z jej działaniem na organizm. Warto rozmawiać z osobami z doświadczeniem w korzystaniu z sauny. W saunie należy przebywać dokładnie tyle czasu ile potrzebuje nasz organizm.  Zbyt krótkie przebywanie w kabinie i niedogrzanie ciała może narazić nas na przeziębienie, zbyt długie może doprowadzić do przegrzania organizmu. Przeciętny czas zawiera się w przedziale 9-15 minut.