Sauna odchudzanie – czy kąpiele pomagają utracić zbędne kilogramy?

W czasie korzystania z sauny traci się na wadze, ale nie staje się szczuplejszym. Jak już opisano, strata wody przez gruczoły potowe wynosi 500 do 1500 gramów w ciągu trzech etapów w saunie. Można to stwierdzić po zważeniu się, co czynią prawie wszyscy korzystający z sauny. Ważenie się bez odzieży na bardzo precyzyjnej wadze jest naszym zdaniem, ważnym psychologicznym czynnikiem odchudzania się dla ludzi z nadwagą.

Każdy, kto waży więcej niż powinien ( a to stosuje się więcej niż do połowy ludzi), jest oczywiście bardzo zadowolony stwierdzając na wadze, że stracił w czasie kąpieli kilogram. Powinien on jednak pamiętać, że stracił tylko wodę. Grota solna.

Trwałe straty substancji mogą zajść tylko wtedy, gdy ilość pokarmu dostarczonego organizmowi jest mniejsza niż ilości mu potrzebne. Strata na wadze może zajść tylko w przypadkach, gdy ktoś w dniu korzystania z sauny, po kąpieli powstrzymuje się od picia i nawet od jedzenia. Lemoniada, piwo, wszystkie alkohole mają wysoką wartość energetyczną! Zalecamy trochę niesłodzonego, zawierającego witaminy i składniki mineralne soku owocowego. Po korzystaniu z sauny dobrze jest trochę przegłodzić się, co jest dobrze tolerowane (lepiej zasypia się). Nie należy tego robić przed korzystaniem z sauny, bo mogłoby wywołać zapaść w krążeniu. Korzystnie jest też zrobić sobie dzień postu następnego dnia po saunie. Sukcesy innych powinny zachęcić tych, którzy tego potrzebują: znamy bywalców sauny, którzy w czasie jednego roku sauny stracili 5 do 10 kilogramów, niektórzy nawet więcej. Jest jednak ważne, aby zapobiec „nawrotom”. Nadwaga powraca dużo szybciej niż przybiera na wadze osoba, która zawsze była szczupła.