Kąpiele solankowe

Już w starożytnej medycynie stwierdzono lecznicze działanie kąpieli solankowych.

Ciepłe kąpiele solankowe powodują otwarcie się porów skóry i stymulują proces wymiany jonowej. podczas tego procesu organizm opuszczają produkty przemiany materii a wchłaniana jest woda razem za znajdującymi się w niej minerałami.

Skóra pochłania z otoczenia niezbędne jej produkty i minerały. Ta jej właściwość powoduje, że wiele artykułów farmaceutycznych podawane jest w formie plastrów naklejanych na skórę. Podobnie podczas kąpieli z wody przenikają do naszego ciała na zasadzie wymiany jonowej minerały i mikroelementy niezbędne naszemu organizmowi do życia.

Zjawisko to zachodzi znacznie bardziej intensywnie, gdy stężenie roztworu kąpielowego przekracza nasze stężenie fizjologiczne soli czyli 0,9 %. Zatem podnosząc stężenie roztworu kąpielowego np. do 3% wywołujemy proces intensywnej wymiany jonowej, podczas którego organizm opuszczają produkty przemiany materii i toksyny a wchłaniane są potrzebne organizmowi substancje i minerały.

Następuje odżywienie organizmu z pominięciem i bez obciążenia przewodu pokarmowego.

Gdy układ potrzebuje pewnych minerałów, na zasadzie przyciągania ładunków elektrycznych, bez naszej wiedzy i woli, organizm pobiera substancje chemiczne. Uzupełniamy w ten prosty sposób niedobory, których brakuje w produktach które spożywamy. Jednakże pod warunkiem, że woda w której się kąpiemy będzie zawierała te minerały.

Stosując kąpiele solankowe, podobnie jak w przypadku innych kąpieli, należy traktować każdego chorego w sposób indywidualny. W zależności od rodzaju schorzenia i wskazań stosowane są kąpiele całkowite, częściowe oraz nasiadówki. Należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj schorzenia, ale także stan ogólny pacjenta.

Rozpoczynając kurację zaleca się stosowanie kąpieli słabych (0,5-1,5%) z częstotliwością co drugi dzień lub nawet 2 razy na tydzień. W późniejszym okresie można stosować solanki o większych stężeniach, jednak decyzja ta powinna być uzależniona od wieku, stanu zdrowia chorego oraz zdolności adaptacji organizmu. Można również zwiększać liczbę zabiegów w tygodniu (do 4-5), ale ogólna liczba zabiegów w całej kuracji nie powinna być większa niż 20. Zaleca się stosowanie kąpieli solankowych rano lub przed południem.