Skóra
Skóra pełni najważniejszą rolę w odbieraniu pozytywnych efektów kąpieli, stanowi bowiem najbardziej zewnętrzną warstwę naszego ciała.
Skóra pełni najważniejszą rolę w odbieraniu pozytywnych efektów kąpieli, stanowi bowiem najbardziej zewnętrzną warstwę naszego ciała. Stoi na straży homeostazy organizmu, ponieważ stanowi naturalną barierę dla czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Jej powierzchnia wynosi niespełna 2 m², a waga może dochodzić do 10 kg. Ma budowę warstwową, składa się na nią od zewnątrz: naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Posiada przydatki, takie jak gruczoły łojowe, potowe czy włosy, ponadto jest bogata w naczynia krwionośne i chłonne oraz liczne zakończenia nerwowe.
Skóra osłania narządy wewnętrzne jednocześnie będąc z nimi powiązana czynnościowo. Wygląd oraz jej cechy morfologiczne różnią się w zależności od wieku, płci, okolicy ciała czy warunków środowiska. Posiada na swojej powierzchni bruzdy i fałdy, które są unikalne dla każdego człowieka i nie ulegają zmianom przez całe życie. Barwa uzależniona jest od grubości naskórka, unaczynienia skóry, a także zawartości melaninu, czyli barwnika skórnego. Sprężystość przejawia się w postaci oporności na rozciąganie, ucisk i urazy mechaniczne.
Do najważniejszych funkcji skóry zaliczamy funkcję ochronną, obronną przed drobnoustrojami, termoregulacyjną, funkcję wydzielniczą i regulacji wody, resorpcyjną i recepcyjną.
Poza powyższymi funkcjami skóra bierze także udział w przemianie materii, zwłaszcza wodnej i mineralnej. Regulacja gospodarki wodnej odbywa się poprzez dyfuzję wody przez naskórek, pocenie oraz zatrzymywanie wody w związku z obecnością dużej ilości NaCl w skórze. Dyfuzja polega na przenikaniu wody przez naskórek. Pocenie odbywa się za pomocą gruczołów potowych, pozwala na usuwanie związków rozpuszczonych w wodzie oraz regulację ciepła. Jest narządem najzasobniejszym w chlorki. W skórze, a zwłaszcza w naskórku gromadzi się chlorek sodu, który przyciąga wodę (7 g NaCl jest w stanie przyciągnąć 1 litr wody) przez co skóra jest niezwykle ważnym regulatorem gospodarki solnej organizmu.