Płukania jam ciała

Wody słone i solanki powszechnie wykorzystuje się do zabiegów płukania jam ciała. Wyróżniamy płukanie zatok, płukania jamy ustnej, irygacje, płukanie jelita grubego, to tylko niektóre skuteczne formy oczyszczenia zakamarków z zalegających substancji.

Niezwykle skutecznym i przynoszącym niemalże natychmiastowy efekt jest płukanie zatok.

W chorobach zatok, gdzie zalegający śluz uniemożliwia swobodne oddychanie, wykonanie prostego zabiegu pozwala na mechaniczne usunięcie nadmiaru wydzieliny. Zalegający śluz jest przyczyną bólów głowy i zatok, osłabionego smaku i powonienia, pogorszenia samopoczucia. W takich przypadkach należy
przepłukać zatoki. Zabieg usuwa cały brud i bakterie z wnętrza nosa i zatok. Nawet przy zapaleniu zatok i dużej ilości śluzu już po kilku chwilach odczujemy wyraźną ulgę. Badania wykazały, że dzięki efektowi osmozy i zjawiskom kapilarnym oczyszczają się również naczynia krwionośne nosa. Płukanie jest jednym ze sposobów bezpośredniego działania solanki na chorobowo zmienioną śluzówkę.

Zabieg płukania zatok często stosowany jest jako zabieg przygotowujący do inhalacji, gdyż umożliwia on oddziaływanie cząstek aerozolu na oczyszczoną z nadmiaru śluzu błonę śluzową.

Inne znane płukania jam ciała to irygacje ginekologiczne, płukanie jelit, płukanie gardła czy jamy ustnej.