Do niedawna prawdziwe halokomory dostępne były tylko w podziemnych uzdrowiskach w nieczynnych kopalniach soli. W Polsce w Wieliczce, ale również w innych krajach Europy.

Haloterapia w obiektach ukierunkowanych na poprawę zdrowia

Dzieki postepowi techniki mozemy wykorzystywac wlasciwosci lecznicze soli w różnych obiektach ukierunkowanych na poprawę zdrowia. Współczesne obiekty haloterapii to już nie tylko sanatoria czy szpitale. Wszechobecne zanieczyszczenie powietrza smog powoduje ze szukamy miejsc bezpiecznych i zdrowych dla nas dla naszych dzieci, wszedzie gdzie przebywamy chcemy czuc sie bezpiecznie i zdrowo. Postęp techniki umożliwił wytworzenie cząsteczek aerozolu o wielkości 1-5 µm, które docierają do najdlalszych części drzewa oskrzelowego, dzięki czemu jesteśmy w stanie odtworzyć warunki czynnej kopalni soli w pomieszczeniu naziemnym.

Stworzenie profesjonalnego obiektu haloterapii wymaga wiedzy inzynierii medycznej.

Atmosfera podziemnego sanatorium w kopalniach soli charakteryzuje sie czystym powietrzem bez alergenów. Stabilna temperatura i wilgotnosc powietrza. Dodatkowy bodziec w postaci aerozolu solnego stymuluje nasz organizm i wzmacnia system immunologiczny. Właściwe warunki techniczne pomieszczenia są niezbędnym elementem jeśli chcemy stworzyć obiekt o charakterze medycznym. Niestety liczne tzw. inhalatoria to jedynie miejsca relaksacyjne, natomiast profesjonalne obiekty haloterapii spotykamy niezwykle rzadko.

Współczesne obiekty promujące zdrowie

Wszędzie gdzie przebywamy chcemy czuć się bezpiecznie i zdrowo. Warunki bezpieczne i korzystne dla zdrowia są atutem wielu obiektów użyteczności publicznej i często stanowią kryterium wyboru np. przedszkola, szkoły przez rodziców. Grupowe inhalacje suchym aerozolem solnym mogą być atrakcyjnym dodatkiem, a skuteczność i bezpieczeństwo terapii sprawia, że mogą z niej korzystać wszyscy bez wyjątku.