Przeziębienie sauna – czy można korzystać z sauny w czasie choroby?

Ludzie, którzy regularnie korzystają z sauny nie będą łapać przeziębień lub przynajmniej, będzie to mniej prawdopodobne. Są ludzie, którzy po usłyszeniu tego zdania pomyślą, że sauna może zlikwidować już nabyte przeziębienie lub nawet grypę tak, że nie ujawnia się w ogóle. W większości przypadków nie jest to prawda!

U pacjentów już zainfekowanych korzystanie z gorącej sauny z zimnym bodźcem mogłoby spowodować szczególnie ciężki przebieg choroby. Jeżeli objawy grypy już są, należałoby odwiedzić saunę dopiero wtedy, gdy objawy choroby (gorączka, katar) znikną, tak jak i trwające jeszcze jakiś czas kłopotliwe pocenie, z który usuwane są z organizmu występujące jeszcze substancje zakaźne. Haloterapia.

Konsekwentnie przestrzeganą zasadą powinno być, że świeża infekcja i kąpiel w saunie nie idą w parze. Aby uniknąć takich chorób potrzebna jest sauna regularnie stosowana, co tydzień, ze swoim gorącym i zimnym bodźcem. Wpływ zapobiegawczy sauny zwykle zanika po około tygodniu. Korzystny wpływ regularnego korzystania z sauny na zapobieganie chorobom daje się zaobserwować zwłaszcza w czasie epidemii grypy. Zostało to naukowo udowodnione przez dr. Hartmanna /4/ i także potwierdzone w praktyce przez osoby regularnie korzystające z sauny, które w czasie, gdy infekcja była szeroko rozpowszechniona, nie uległy epidemii grypy.

Badania naukowe dotyczące mierzalnych efektów obniżenia ilości przeziębień pod wpływem sauny i jej ogromnych ekonomicznych korzyści są dostępne w kilku krajach Europy Wschodniej.
Ostatnio przeprowadzone badania w Austrii, przynoszące wiele szczegółów dotyczących zwiększenia odporności organizmu pod wpływem sauny i wyjaśniają szereg praktycznych obserwacji.