Czy istnieją kąpiele podobne do sauny?

Aktualnie nie ma takich kąpieli, które w swojej naturze i w efektach byłyby zbliżone do sauny. Często jednak ludzie nadużywają określenia „sauna” i korzystając z dobrej reputacji oferują coś, co nie ma z nią nic wspólnego. Czasem oferuje się kąpiel rosyjsko-rzymską, która zdecydowanie różni się od sauny.

Rosyjska kąpiel nazywana w kraju swego pochodzenia „bania”, jest kąpielą w powietrzu nasyconym gorącą parą wodną. Dzięki dużej wilgotności powietrze osiąga temperaturę 45’C. Tradycyjne kąpiele rzymskie są kąpielami w gorącym powietrzu, którego temperatura zwykle wynosi 50 do 60’C.

To, co my nazywamy kąpielą rosyjsko-rzymską, jest kombinacją trzech pomieszczeń z różnymi temperaturami (50′, 60′, para wodna) i basenów z zimną i gorącą wodą. Eksperci uważają tę kąpiel za mało korzystną dla organizmu. Zastosowana w tej kąpieli szybka zmiana różnego rodzaju ciepła, zmusza do większego wysiłku niż w przypadku prawidłowo dozowanego ciepła sauny.

Inny typ kąpieli, określany pojęciem „bio-sauna”, wykorzystywał urządzenie wytwarzające temperaturę 50’C, generując zmienne pole magnetyczne i pewien rodzaj promieniowania. Zostało ono jednak zabronione ze względu na szkodliwe oddziaływanie na zdrowie. Tego typu wynalazki nie są ani „biologiczne” ani nie są też sauną.

W ostatnich kilku stuleciach pojawiały się czasami kabiny do pocenia się, przeznaczone dla pojedynczych osób, które mogły w nich siedzieć jak w wannie, z głową wystawioną na zewnątrz. Określenie tego urządzenia pojęciem „sauna”, nawet z dodatkiem „domowa”, jest wprowadzaniem w błąd. Badania naukowe jasno dowiodły, ze nie spełniają one żadnych wymagań stawianych saunie i nie dają korzyści takich jak sauna