Sauna kąpiel stóp

Gorąca kąpiel stóp jest dla organizmu bardzo ważna. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Nasze zalecenia, aby wziąć gorącą kąpiel stóp po zastosowaniu zimnej wody lub po zimnym basenie często spotykają się z odpowiedzią: ” ja nie mam zimnych stóp”.

Od dłuższego czasu wiemy, że związki pomiędzy krążeniem w różnych częściach ciała są regulowane przez nerwy. Doświadczenie mówi nam, że np. wilgotne stopy i odparowanie potu przez obuwie może dać w efekcie chłodne stopy i ogólne ochłodzenie ciała. Groty solne. Z drugiej strony może dojść do tego, że naczynia krwionośne w całym systemie, aż do głowy, zostaną rozszerzone, jeżeli naczynia stóp są rozszerzane, np., jeżeli jest to spowodowane gorącą kąpielą stóp. Mówimy tu o odruchu, naczynia krwionośne działają odruchowo.

Czytelnicy, którzy często mają zimne stopy, będą teraz mogli wyjaśnić, dlaczego zimne stopy lub nawet zimne ręce powodują uczucie dyskomfortu i dlaczego osoby, które czują zimno, (których naczynia podskórne są zwężone, skóra jest sina), nie czują się przyjemnie, a tracą to uczucie, gdy stopy i ręce ogrzewają się.

Naczynia krwionośne w skórze także kurczą się, gdy w czasie sauny stosowana jest zimna woda i zanurzanie w zimnej wodzie, które powoduje powrót ciepła z wnętrza organizmu do skóry. Po uderzeniu bodźcem zimnej wody skóry rozgrzanej poprzednio gorącą sauną, naczynia krwionośne zwężają się znowu same, ale ten proces może być przyspieszony przez gorącą kąpiel stóp. Daje to w efekcie bardzo komfortowe samopoczucie. Przemienne stosowanie w fazie chłodzenia zimnej wody lub zimnego prysznica i gorącej kąpieli stóp powoduje odpowiedź wielu naczyń, co można uważać za ich uaktywnienie.