czy pobyt w grocie solnej mozna porownac do morzaW ostatnich latach powstało wiele tzw. grot solnych, w których ściany są wyłożone bryłami bądź kruchami solnymi, a podłoga pokryta jest kilkucentymetrową warstwą soli. Wierzono bowiem, że sól na ścianach i podłodze zapewni obecność aerozolu solnego. Jest to jednak fizycznie niemożliwe. Sól nie paruje ze ścian soli, co można łatwo stwierdzić przebywając w takim pomieszczeniu – jeżeli nie czujemy soli na języku to znak, że w powietrzu brak jest aerozolu solnego. 

W Kopalni Soli Wieliczka górnicy krusząc sól kilofami wytwarzali pył solny. Dziś również wytwarzamy aerozol w sposób mechaniczny przy użyciu urządzeń medycznych zwanych halogeneratorami.

Pomieszczenia, w których przebywa wiele osób, zwłaszcza służące poprawie zdrowia, powinny być okresowo sprzątane z osadzającego się kurzu i alergenów. Trudno wyobrazić sobie posprzątanie pomieszczenia z kruchami solnymi na ścianach i solą na podłodze.

Czy naprawdę 3-dniowy pobyt nad morzem na świeżym, czystym powietrzu jesteśmy w stanie zrównać z 45-minutowym pobytem w zakurzonej, pełnej alergenów jaskini?