Narażeni na astmę

Astma może ujawnić się w każdym wieku. Całe życie jesteśmy narażeni na astmę, ponieważ wciąż jesteśmy narażeni na kontakt z wieloma substancjami obcymi dla organizmu. Skutkiem wzrastającej ilości zanieczyszczeń w otaczającym nas środowisku są podrażnia błony śluzowej dróg oddechowych, to ona bowiem w pierwszej kolejności kontaktuje się ze światem zewnętrznym. Z upływem czasu śluzówka oskrzeli zaczyna nadmiernie reagować na drażniące ją bodźce, jesteśmy w grupie ryzyka narażeni na astmę.

Efektem nadmiernej reakcji oskrzeli może być alergia. Uczulenie (alergię) wywołać mogą pyłki kwitnących drzew ,które w porze kwitnienia przedostają się wraz z powietrzem do dróg oddechowych drażniąc błonę śluzową oskrzeli. Czasami reakcja organizmu jest tak silna, że dochodzi do skurczu mięśni oskrzeli co odczuwamy jako napad duszności.

Astma piekarzy jest dowodem na to, że stała styczność z pewnymi substancjami może spowodować rozwój nadreaktywności oskrzeli. Piekarz stale wdycha niewielkie ilości mącznego pyłu co powoduje u niektórych reakcję uczuleniową Błona śluzowa dróg oddechowych staje się nadwrażliwa i po upływie kilku lat dochodzi do uczulenia na mąkę i do wystąpienia objawów astmy.

Astma może także pojawić się u osób cierpiących na inne schorzenie alergiczne, tzw. katar sienny (pyłkowicę). Z upływem czasu choroba postępuje a objawy uczuleniowe przenoszą się ze spojówek i nosa na dolne drogi oddechowe, tj. oskrzela, dając typowe napady astmy. Astma nie zawsze ma podłoże uczuleniowe. Często nawracające zakażenia układu oddechowego uszkadzając przewlekle błonę śluzową oskrzeli mogą prowadzić do nadwrażliwości i po pewnym czasie do astmy oskrzelowej.