Haloterapia Polska

Strona informacyjna o haloterapia Polska. Wieliczka posiada niezwykle bogatą historię. W 1843 roku gdy Kopalnia była jeszcze czynna i pracowali tam górnicy dr Feliks Boczkowski pełniący rolę lekarza salinarnego miał za zadanie opiekować się górnikami i ich zdrowiem. Troszcząc się o nich obserwował ich bacznie. Górnicy codziennie zjeżdżali do Kopalni, aby ciężko pracować. Podczas pracy wytwarzali aerozol solny, którym oddychali.

Po pewnym czasie dr Feliks Boczkowski zauważył, że górnicy nie mają problemów z układem oddechowym. Postanowił przeprowadzić badania na ten temat. Następnie, w 1843 roku wydał książkę, która traktowała o leczniczych właściwościach Wieliczki. W książce tej opisał nie tylko inhalacje, ale także kąpiele solankowe, które stosowane były w Kopalni od 1826 roku. Dzięki staraniom doktora Boczkowskiego w Wieliczce powstało pierwsze na świecie solne sanatorium.

W dzisiejszych czasach, kiedy już Kopalni Wieliczka jest nieczynna, pragniemy przywrócić tamtą atmosferę, by tak, jak górnicy czerpać z niej korzyści zdrowotne. Jest to możliwe jedynie w sposób sztuczny przy wykorzystaniu urządzenia o nazwie halogenerator. Nie należy ulegać złudzeniom, że kruchy solne lub cegły solne, a tym bardziej panele solne są źródłem cennego suchego aerozolu solnego. Suchy aerozol solny może wytworzyć jedynie generator aerozolu solnego. Tak wygląda prawdziwa haloterapia Polska. Wiele jaskiń solnych nie posiada halogeneratora i mogą spełniać jedynie funkcję relaksacyjną. Lecznicza grota solna zawiera suchy aerozol solny.

Należy pamiętać, że górnicy w Kopalni ciężko pracowali, a zatem byli aktywni fizycznie. Podczas aktywności fizycznej zwiększa się wentylacja naszych płuc. Dzięki temu cząsteczki aerozolu mogły docierać do najdalszych części dróg oddechowych górników, a więc haloterapia była naprawdę skuteczna. Dziś w pomieszczeniach wyposażonych w halogenerator możemy korzystać z różnych form aktywności fizycznej. W zależności od upodobań i hobby może to być taniec, gimnastyka, joga, fitness. W pomieszczeniach haloterapii można urządzać gry zespołowe, zajęcia ruchowe, zabawy dla dzieci i wiele, wiele innych.