Krenoterapia

//Krenoterapia
Krenoterapia 2018-05-26T14:41:18+00:00

Krenoterapia

Krenoterapia to inaczej kuracja pitna z wykorzystaniem wody leczniczej. Polega ona na piciu przez dany okres wody leczniczej w określonej ilości, o określonej temperaturze i w określonym czasie w stosunku do posiłków. Celem krenoterapii jest wywołanie działania miejscowego w przewodzie pokarmowym lub drogach moczowych, jak również ogólnego w postaci dostarczenia do organizmu składników mineralnych oraz samej wody.

W przypadku krenoterapii z użyciem wód chlorkowo-sodowych stosuje się wody słone o stężeniu 0,3-1,5%.

W zależności od stężenia chlorku sodu wody te działają na organizm w różny sposób. Wody o stężeniu 1,0-1,5% zwiększają ruchy robaczkowe jelit, pobudzają wytwarzanie soku żołądkowego i zwiększają jego kwaśność, a także rozrzedzają śluz. Wody o tym stężeniu działają silniej, jeśli są gazowane. Ciepłe wody słone o niższym stężeniu (0,3%) wywołują działanie łagodzące na błonę śluzową jelit.

Wody słone w kuracji pitnej stosowane są w chorobach takich jak zaparcia, niedoczynność tarczycy, przewlekły nieżyt żołądka, cukrzyca, zatrucia alkoholem, nikotyną czy metalami. Przeciwwskazania do stosowania wód słonych obejmują natomiast wrzody żołądka, dwunastnicy oraz jelit.