Poprawa warunków oddychania

Doskonałym sposobem poprawiającym oddech jest gimnastyka oddechowa poprawiająca wytrzymałość mięśni oddechowych. Bardzo pomocne dla osoby chorej na astmę może być połączenie gimnastyki oddechowej połączonej z haloterapią. Oddychając głęboko wymuszamy zwiększoną wentylację płuc, pozwalając na dotarcie cząsteczek soli do najgłębszych partii płuc. Wizyta w grocie solnej może pozotywnie wpłynąć na samopoczucie chorego.

Celem ułatwienia oddychania stosuje się specjalne pozycje ułatwiające wykrztuszanie:
– wdech wykonujemy przez nos, wydech układając wargi jak do gwizdania, spowalniając tym samym wypływ powietrza (tzw. zasznurowane usta).

Ta technika sprawdza się zwłaszcza podczas duszności. W czasie napadu należy zawsze starać się oddychać bardzo płytko, z każdym oddechem nabierając jak najmniej powietrza. Pomocna w trakcie napadu jest również pozycja woźnicy: siadamy na krześle, rozstawimy szeroko nogi, pochylamy się do przodu i opieramy przedramionami na udach. W przypadku przedłużenia się duszności zaleca się usiąść za stołem i oprzeć ramiona na poduszkach ułożonych na stole.
Podczas napadu niezmiernie ważne jest wykrztuszenie wydzieliny, jednak nie należy robić tego „na siłę”. Aby ułatwić usunięcie wydzieliny zaleca się ułożenie na jednym boku, kładąc poduszkę pod biodro. W takiej pozycji wydzielina jest automatycznie przesuwana w stronę gardła.

Często spotykane u astmatyków są poranne trudności w odkrztuszaniu. Aby im zaradzić można poprosić kogoś z rodziny o oklepanie pleców, w czasie którego najlepiej ułożyć się na brzuchu, podkładając pod niego 1-2 poduszki. Ramiona powinny być wyciągnięte jak najdalej w przód.

Sprawdzoną metodą poprawiającą oddech jest haloterapia. Oddychanie powietrzem bogatym w aerozol solny poprawia drożność dróg oddechowych i ułatwia oczyszczenie z nagromadzonej wydzieliny.