Czynniki rozwoju astmy

Czynniki, które mogą być odpowiedzialne za wystąpienie napadu astmy są zróżnicowane. Aby móc unikać z nimi kontaktu trzeba ustalać je indywidualnie dla każdego chorego.

W wielu przypadkach powodem astmy jest uczulenie. Organizm wtedy nie toleruje styczności z obiektywnie obojętną i z reguły nieszkodliwą, substancją. Wywołuje ona reakcję obronną uczulonego organizmu. Taką substancję nazywamy alergenem. Reakcją na wdychanie alergenu jest silne podrażnienie błony śluzowej i napad astmy. Duszność nie musi wystąpić natychmiast. Bywa, że pojawia się dopiero po kilku godzinach po kontakcie z alergenem.

Najczęściej spotykanymi alergenami są sierść zwierząt, pierze, pyłki drzew, pyłki traw i ziół, roztocza kurzu domowego, sam kurz jako taki, pleśnie, mąka. Alergen nie musi wniknąć do organizmu wyłącznie drogą oddechową. Do alergenów należą także niektóre pokarmy, np. mleko krowie, jaja, orzechy, jabłka, ryby. One też mogą spowodować napad astmy.
W astmie, która nie ma związku ze stanem uczulenia organizmu, często do duszności prowadzi wysiłek fizyczny lub powietrze o niskiej temperaturze. Do bodźców drażniących zalicza się także kleje, chemikalia , ozon , dym tytoniowy czy sierść kota.
Za wystąpienie napadu duszności mogą być odpowiedzialne niektóre leki.
Stany zapalne oskrzeli (bakteryjne lub wirusowe) mogą na dłuższy czas spowodować podwyższenie wrażliwości oskrzeli.