Pleśnie

W przyrodzie występuje niewyobrażalna ilość pleśni. Możemy ją spotkać praktycznie wszędzie: w domach (zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach, tj. łazienkach, piwnicach), na wolnym powietrzu itp. Uczulenie na pleśnie występuje rzadziej, niż alergia na pyłki, ale z reguły jest ciężkie. Podobnie, jak w przypadku roztoczy czy pyłków, w życiu codziennym trudne jest unikanie kontaktu z tym alergenem.

Należy jednak stosować się do kilku podstawowych zasad:
– wystrzegać się wilgotnych pomieszczeń. Należy dążyć do tego, aby w mieszkaniu było sucho i ciepło, często wietrzyć i usunąć pojemniki nawilżające.
– nie spożywać pokarmów mogących zawierać pleśnie. Rzecz jasna, nie mówimy tutaj o produktach zepsutych, ale o produktach spożywczych zawierających pleśnie np. suchych owocach, sosie sojowym, niektórych serach, winie i piwie.
– będąc na wolnym powietrzu należy unikać bezpośredniego kontaktu z drewnem, stertami liści, dużymi gęstwinami roślin lub przebywania w zacienionym lesie, zwłaszcza jesienią.

Nie powinno się też wybierać na wieś w okresie żniw, ponieważ jest to okres, w którym w powietrzu jest dużo zarodników pleśni. We własnym ogrodzie trawa powinna być zawsze nisko przycięta, natomiast nie może tego robić osoba uczulona. Skoszoną trawę należy jak najszybciej usunąć z otoczenia.